תכני הקורס

על פי בחירת המשתתפים, הקורס יועבר בהמשכיות אחת של 23 מפגשים שבועיים, או בשני קורסים עם הפסקה בינהם. קורס בסיסי של 12 הנושאים הראשונים וקורס מתקדם של שאר הנושאים.

כל מפגש מנוהל כסדנא. הסדנאות החווייתיות מועברות ע"י מומחים בתחומם, בעזרת מצגות שתוכנן מגובה מחקרית. מצגות אלו יעברו לרשות בוגרי הקורס לשימוש בהפעלת המיזם הקהילתי האישי.

כל מפגש מכיל 2 חלקים. 

  1. הרצאה אינטראקטיבית – העברת חומר תוך שיתוף המשתתפים
  2. תרגול מיומנויות ע"י משחקי תפקידים.
תאריך ההדרכה
נושא
פירוט מרצה
חלון לבריאות
פתיחה והכרות מילוי שאלון אוריינות בסיסי. היכרות עם מערכת הבריאות בישראל, הביטחון הבריאותי האישי. המסע החברתי להבראת הרפואה על מאפייניו ומיזמיו. התנהלות מול מערכת הבריאות, ליווי בטוח לבן משפחה חולה, הצטרפות למיזמים וייזום פרויקט קהילתי כולל ניהול המעקב.
דר' מרגלית או דר' אלעד (המסע החברתי להבראת הרפואה)
רפואה שלמה
רפואה שלמה ויתרונותיה במסגרת המומחיות ברפואת המשפחה. חשיבות השיוך לרופא קבוע, בחירת רופא אישי, רצף טיפולי ולקיחת אחריות אישית על בריאותינו. בחירת מיזם קהילתי אישי.
דר' מרגלית או דר' אלעד (המסע החברתי להבראה)
תזונה בריאה
תזונה בריאה לפי קבוצות גיל, כולל מתכונים והדרכה בהכנת מזון בריא. מניעת משקל עודף. הסכנה שבסוגי דיאטות שונות. שיטות מומלצות לשמירה על משקל מתאים. בסיום פרק זה ידעו המשתתפים כיצד לשמור על איכות חייהם בעזרת תזונה בריאה.
תזונאי/ת מוסמכ/ת
מפגש מניע
כיצד משנים הרגלי חיים? יסודות המפגש המניע. בסיום פרק זה ידעו המשתתפים כיצד להשפיע על שינוי אורחות חיים באופן מועיל וכיצד לנטר את השינוי.
פסיכולוג רפואי או מומחה ברפואת המשפחה
פעילות גופנית
פעילות גופנית מומלצת לפי קבוצות גיל, כולל תרגילים לביצוע בשעות הפנאי. השפעות הפעילות על כל היבטי החיים והבריאות והשינוי המוחי החיובי שתורמת פעילות גופנית סדירה. בסיום פרק זה יידעו המשתתפים איזו ומה מידת הפעילות הגופנית המומלצת בכל גיל. איתור צרכים בקהילה בנושאי בריאות ורווחה. קבוצות יעד להשתתפות במיזם. בניית תכנית התערבות בגילאי מטרה שונים.
מדריך כושר מוסמך
כיצד בוחרים מיזם קהילתי אישי?
פיתוח יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסא. דוגמאות למיזמים. מתווה מחקרי למיזם אישי.
מומחה ברפואת המשפחה/עו"ס
ניהול מתח והרפיה היגיינת השינה
ניהול מתח והרפיה. השלכות מתח מוגבר וממושך על בריאות ותחלואה שימוש בטכניקות של הרפיה, דמיון מודרך ומיינדפולנס. היגיינת השינה – וחשיבותה לבריאות גופנית ונפשית בכל גיל. בסיום פרק זה יכירו המשתתפים דרכים להרפיה ושמירה על היגיינת השינה.
פסיכולוג/ית או מומחה/ית לרפואת המשפחה
יסודות ההחייאה
יסודות ההחייאה ועזרה ראשונה לפי גיל. בסיום פרק זה ידעו המשתתפים את עקרונות ההחייאה במצבים שונים
פאראמדיק מוסמך.
תרגולי החייאה ועזרה ראשונה
תרגול החייאה ועזרה ראשונה במצבים שונים. בסיום פרק זה יוכלו המשתתפים להיחלץ לעזרת הזקוקים להחייאה ולעזרה ראשונה
פאראמדיק מוסמך.
טיפול עצמי
תופעות גופניות שכיחות בכל גיל והטיפול בהן מבלי להזדקק לרופא. בסיום פרק זה ידעו המשתתפים כיצד לטפל בעצמם בבעיות שכיחות ומתי חשוב לפנות לרופא
מומחה/ית לרפואת המשפחה
טיפול עצמי חלק ב'
התמודדות עם תופעות גופניות (חלק ב') – מתי חשוב לפנות בהקדם לרופא? סימנים המרמזים על סיכון רפואי. משך הזמן הנדרש עד לבדיקת רופא. מתי וכיצד לטפל בעצמנו? תופעות שכיחות שניתן לטפל בהן ללא התערבות רפואית בילדים ובמבוגרים. כיצד בעיות גופניות ורגשיות קשורות זו לזו.
מומחה/ית לרפואת המשפחה
התנהלות מומלצת מול מערכות הבריאות.
שימוש בכלים מתחום האינטליגנציה הרגשית – הכרות עם הכלים והתנסות בשימוש בהם. התנהלות מול גורמים מטפלים. התנהלות מומלצת מול מערכת הבריאות. בסיום פרק זה יכירו המשתתפים דרכי התמודדות יעילות יותר בבריאות ובחולי.
פסיכולוג רפואי
זוגיות ומיניות איכותיים
לא טוב היות האדם לבדו – זוגיות ומיניות איכותיים. בריאות ותחלואה הקשורים בבדידות ובקשיים זוגיים. האתיקה של המיניות. מין בטוח – כיצד ליהנות ממין מבלי להסתבך. בסיום פרק זה ידעו המשתתפים כיצד לשפר את הזוגיות שלהם ולהימנע מתקלות.
פסיכולוג/מטפל זוגי מוסמך או מומחה ברפואת המשפחה.
גמילה מהתמכרויות
התמכרות לעישון, למסכים, לאלכוהול ולסמים. הסיכון שבחומרי ההתמכרות. טיפולים התנהגותיים ואחרים לגמילה מעישון. סוגיות אתיות בהתמכרות. תרגול התערבויות שונות. בסיום פרק זה ידעו המשתתפים איך לייעץ לאחרים לבחור, להתחיל ולהתמכר לגמילה מהתמכרות לאורך זמן. פסיכולוג רפואי 16 התערבות קבוצתית ופרטנית בקידום אוריינות יסודות הנחיית קבוצה. התמודדות עם סוגי תגובת משתתפים שונים. רתימה לגיבוש ולפעולה.
פסיכולוג רפואי/מנחה קבוצות
עקרונות בריאות האישה
עקרונות בריאות האישה. במה שונות נשים מגברים במצבי בריאות וחולי? למה בעיקר צריך לשים לב? שאלות אתיות במפגש האישה עם מערכת הבריאות. בסיום פרק זה יוכלו המשתתפים לייעץ לבנות משפחה ולחברות כיצד לשמור טוב יותר על בריאותן
מומחה/ית לרפואת המשפחה
הגברת המודעות בטיפול בכאב וסבל
הגברת המודעות לנושא הטיפול בכאב ובסבל. גורמי הכאב השכיחים. דרגות כאב שונות והקשר בינן לסבל. כיצד מזהים מרכיבי הסבל בתופעות כאב שונות ונושאים אתיים הקשורים לסבל. למי פונים כשכואב? הכרות עם יתרונותיו של כל מומחה בתחומו. שיטות להקלת כאב ממקור שרירי. בסיום פרק זה יכירו המשתתפים דרכים להקלת סבל וכאב הפוגעים בהם.
מומחה/ית לרפואת המשפחה
התנהלות המשפחה במצבי מחלה כרונית
התנהלות בני משפחה ומלווים במצבי מחלה כרונית. הכרות עם משאבי עמותת caregivers. חוק זכויות החולה, בחירה ברופא המטפל, באחות ובאנשי הצוות המתאימים. מה חשוב לדעת ולשאול כאשר פונים לרופא? התנהלות מומלצת באשפוז בן משפחה – כיצד להיות מלווה יעיל ותומך. הכרות עם משאבים קהילתיים בסיום פרק זה יוכלו המשתתפים לייעץ לאחרים כיצד להתנהל מול משאבים רפואיים שונים.
מומחה/ית לרפואת המשפחה
רפואה מונעת וחינוך לבריאות מגיל מוקדם
בחירה נבונה של חיסונים מה מטרת החיסון? אילו חיסונים הכרחיים? בדיקות מניעה וגילוי מוקדם. אלו בדיקות מניעה רצויות ואילו מיותרות? צמצום "רפואה ביתר" – זיהוי והסיכונים שבה? סוגיות אתיות במענה לדרישת בדיקה או לטיפול מסוים. בסיום פרק זה יכירו המשתתפים את נושאי הרפואה המונעת הקשורים אליהם ולמשפחתם.
מומחה/ית לרפואת המשפחה
שימוש מושכל בתרופות
שימוש מושכל בתרופות. מתי רצוי להיעזר בתרופות ומתי עדיף להימנע מהן? כיצד להתאים את נטילת התרופות למהלך חיי השגרה. מדוע חשוב להתמיד בתרופות מסוימות? תוספי מזון. סוגיות אתיות במתן טיפול תרופתי. בסיום פרק זה ידעו המשתתפים כיצד להשתמש באופן מושכל בתרופות ולא להיפגע מהן
פרמקולוגית קלינית עם מומחה בחדשנות
רפואה בגיל השלישי
רפואה בגיל השלישי ונושאי סוף החיים. עקרונות הסכמה מדעת ושמירה על סודיות רפואית. בעיות אתיות הקשורות בטיפול בחולים מוגבלים – חסרי ישע, מצבי דמנציה וסוף החיים. תרגול "השיחה". בסיום פרק זה יכירו המשתתפים דרכים להקלת הסבל במצבי מחלות כרונית וסוף החיים.
מומחה לרפואת המשפחה/גריאטר
סיכום הקורס
סיכום הקורס יחד עם הרצאת בונוס שתיקבע בשיתוף המשתתפים וחלוקת תעודות.
דר' מרגלית

*ההכשרה מלווה במתווה מחקרי של המרכז הישראלי לחקר וקידום מדיניות בסוכרת שבתל השומר.

כבוד רב ברכה ובהצלחה

דר' אלון מרגלית MD PHD                           

רכז מיזם פעילי הבריאות ומנהלו האקדמי

יו"ר עמותת המסע החברתי להבראת הרפואה

גלילה לראש העמוד